نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه

تصویر شاخص

اگر یکی از مفید ترین ابزار های موجود برای طراحی داخلی را بخواهید قطعا آینه اولین چیزی است که اکثر ما به آن اشاره می‌کنیم. در این مقاره ما به شما نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه را می‌گوییم.

در واقع وجود آینه داخل فضای خانه بسیار ضروری است. شما می‌توانید از آنها برای بازگرداندن نور به داخل اتاق، ایجاد عمق در یک اتاق کم عمق یا کوچک مانند راهرو و تزئین دیوار استفاده کنید.

نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه

برای طراحی دکوراسیون داخلی فضا مورد نظرتان حتما باید مواردی را از قبل بدانید.ترفند این کار استفاده مناسب از المان و توجه به کارایی آن در محل مورد نظر است. بنابراین، نکاتی را برای شما آوردیم که با در نظر گرفتن آنها می‌توان به زیبایی بیشتر فضا دست یافت. از این دسته نکات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

بیشترین عواملی که در نحوه صحیح طراحی دکوراسیون با آینه مهم است شکل، اندازه و استایل آینه است.

  • برای اینکه بتوانید دکوراسیون مدرن و ساده داشته باشید با گذاشتن آینه روی زمین و اریب گذاشتن آن سمت دیوار میتوانید این حس را القا کنید. و برای دکوراسیون های کلاسیک و سنتی بغیر از مدل های مستطیلی از آینه های دایره ای هم برای این کار مناسب هستند.
  • بهتر است در اتاق خواب آینه را مستقیم رو به روی تخت خواب قرار ندهید، همچنین در مورد آشپزخانه بهتر است دیوار بین کابینت و پشت ظرفشویی را با آینه تزئین نکنید زیرا قطرات آب باعث صدمه به آینه شده و جلوه خوبی ندارد.
  • یک آینه بزرگ را در اتاقی کوچک در مرکز آویزان کنید، هنگامی فضاها بزرگ نشان داده میشوند که به عنوان نقطه کانونی در اتاق عمل کنند.
  • یک آینه بزرگ بالای میز ناهارخوری یا شومینه میتواند به فضا سبکی هنری دهد.
  • از آیینه هایی استفاده کنید که حداقل سه چهارم ارتفاع تا سقف را شامل باشد تا اتاقتان بلندتر به نظر برسد، همچنین میتوانید برای ایجاد جلوه ای درخشان از نور پشت آینه استفاده کنید.

با آیینه کاری فضا داخل اتاق را بزرگتر نشان دهیم

ممکن است شما با فضایی روبه رو شوید که به اندازه کافی بزرگ نباشد. بنابراین، دنبال راهی می‌گردید که مانع دلگیری و تاریک شدن فضا شوید. اینجاست که المان پرقدرت آینه به ذهنتان خطور می‌کند. از آینه ها می‌توان هم در داخل و هم خارج بنا استفاده کرد. که میتوانید با خرید اندازه مناسب و نصب مناسب در محل از مزایای وجود آینه بهره مند شوید. این کار کاری است تخصصی و نیازمند داشتن اطلاعات لازم در مورد دکوراسیون، رنگ، شکل است.

یکی از خاصیت های آینه این است که با بازتاب نور و رنگ فضا را بزرگتر و روشن تر نشان می‌دهد. به همین دلیل، بهتر است در فضاهایی مانند رارو که باریک و کوچک هستند هم بهره بگیرید.

تاریخچه استفاده از آیینه در طراحی داخلی

آینه ها  در هر جنبه ای از تاریخ بشر چه در هنر، باستان شناسی ، پزشکی، فلسفی و روانشناسی نقش اساسی دارند. و یک فناوری پیچیده در مفاهیم زیبایی و عشق و فرسایش هستند. آیینه کاری یک هنر تزئینی محسوب می‌شود که از گذشته تا کنون در زیبایی فضای داخلی و خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

با استفاده از آیینه که خاصیت بازتابنده نور و درخشش دارد زیبایی خاصی به فضا منتقل می‌کنید. همچنین این نوع از تزئینات استحکام زیادی در دکوراسیون داخلی دارد. بنابراین، پیشنهاد میکنم حتما از این المان خاص در تزئینات خود استفاده کنید.

اولین آینه های شیشه ای واقعی مربوط به دوران باستان  و حدود 500 سال بعد از میلاد مسیح بود که با تغییر آینه های شیشه ای منعکس کننده با استفاده از آلگام های سمی مانند نقره و جیوه تصاویر واضح تر شد.

به سختی میتوانید از دیدن خلاقیت های طلایی رنگ آینه ها ی آفتاب گیر چشم بردارید. اما این علاقه چیز جدیدی نیست و ریشه های آن به طراحی در قرون وسطی برمیگردد که دارای تاریخی جذاب و طولانی است.

نمونه های معروف ایران( استفاده از آینه در تزئینات )

در ایران نمونه های بسیار زیبایی داریم که با توجه به تاریخ ایینه کاری میتوان این سبک را جزو سبک معماری

اسلامی به شمار آورد. با دیدن تصاویر این بناها زیبایی و درخشان بودن آینه را بیشتر درک میکنید.

  • آیینه خانه ( این بنا دیوارهایی که با آیینه های یکپارچه پوشیده شده که به آن جام آینه میگفتند و ابعاد بزرگی داشت که میتوان از بازتاب تصویر زاینده رود در آن لذت برد)
  • چهل ستون ( در این بنا از شیشه های رنگی برای آراستن سقف و بدنه 18 ستون ایوان با شیشه های رنگی و آیینه تزئین شده بود.)
  • کاخ گلستان
  • موزه سعد آباد تهران

کاخ گلستان

 

10 نکته طراحی برتر که باید در مورد آینه ها بدانید

در این قسمت 7 نکته از نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه را برای توضیح میدهیم، اگر میخواهید فضایی کاربردی و زیبا داشته باشید لازم است از این قوانین پیروی کنید.

1.     استفاده از آیینه برای روشن کردن فضا ها

برای افزایش میزان نور طبیعی وارد برفضا که در همه جای آن پخش میشود ، کافی است یک آینه را مقابل یا کنار پنجره قرار دهید. در این صورت هر چقدر هم آسمان تیره باشد از نور روز اطراف استفاده میکند و روشنی را چند برابر میکند. به این ترتیب هرچقدر آینه شما بزرگتر باشد نور وارده بیشتر خواهد بود.

نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه برای روشن کردن فضاها

طراحی دکوراسیون با آینه

2.     در راهرو استفاده کنید

وجود آینه در راهرو بسیار کاربردی و زیباست زیرا افراد قبل از خارج شدن از فضا می‌توانند خود را آماده کنند.

همچنین شما می‌توانید یک قسمت کامل از دیوار راهرو را آینه نصب کنید که با اینکار جلوه ای زیبا و مدرن‌تری به فضا الحاق خواهید کرد. با استفاده از چراغ رو به‌روی آیینه نیز امکان دو برابر کردن منبع نوری را دارید.

3.     ایجاد نقطه کانونی با آینه

زمانی که خواستید نوعی هنر تزئینی برای خانه خود انتخاب کنید قطعا یک آینه با چهارچوب تزیین شده می‌تواند جوابگو نیازتان باشد و همانند یک تابلوی نقاشی زیبا بنظر برسید.

4.     استفاده از آینه های کوچک به صورت گروهی

با این روش می‌توانید به دیوار های ساده در محیط اطرافتان روحی تازه ببخشید و از یکنواختی جلوگیری کنید. که هم از آینه های یک شکل با قاب های رنگی یکسان و هم از طرح ها و اندازه های متفاوت برای نتیجه ای درخشان تر بهره گیرید.

5.     توجه به جنس آینه و به کار گیری درست آن

یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین موارد نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه است که برای تعیین حس فضا جنس و فریم آن است. جنس فریم ها میتواند سنتی، مدرن، پلاستیکی یا… خیلی متریال های دیگر که ما باید به نوع فضا و کاربرد آن فکر کنیم مثلا آینه های ایرانی، چینی، پتینه کاری شده، دکوراتیو بودن آن توجه کرد.

6.     آینه را به پنجره تبدیل کنید

در اتاق های بدون پنجره که به طور معمول میتوان حمام ها را نام برد، وجود یک آینه میتواند دنیایی از تغییرات ایجاد کند. بزرگ انتخاب کنید و تفاوتی قابل توجه ایجاد کنید تا روشنایی را به حداکثر برسانید.

بسیاری از سرویس ها دارای طاقچه ای با پوشش کامل پنل آینه ای تزیین شده اینکار هم باعث بزرگترین دیده شدن فضا و هم برای نمایش حوله ها و مدرن شدن فضای سرویس استفاده شده که اندازه بسیار کوچک این فضا را به راحتی دو برابر کرده است.

 

7.     از آینه ها در پشت مبلمان بهره بگیرید

با ایجاد یک قاب با آینه در پشت تخت و مبلمان فضایی هیجان انگیز ایجاد کنید. هنگامی که از آینه ها به صورت جفت در دو گوشه اتاق یا دو طرف پنجره استفاده میکنید همزمان حس تعادل و هماهنگی را در طرف مقابل ایجاد میکنید.

8.     با اشکال و تنوع در آینه ها و تقارن در آنها بازی کنید

با اصرار بر آینه های مستطیلی سنتی و اشکال معمولی از تنوع در این حوزه غفلت نکنید. وجود آینه روی دیوار مانند یک اثر هنری است پس دقت کنید که چه فرمی بیشتر مد نظرتان است دوست دارید فضایی که می‌سازید مدرن باشد یا سنتی هرگونه احساس بهتری داشتید عمل کنید .دک

9.     به بازتاب آیینه دقت کنید

به جایی که آینه را نصب می‌کنید، دقت کنید. زیرا آینه همیشه باید چیزی را منعکس کند که ارزش دیدن داشته باشد، سعی کنید در جایی قرار ندهید که فقط دیواری ساده یا کسل کننده را نشان دهد.

10. سالن های بدنسازی و رختکن

در سالن های بدنسازی که دیدن عملکرد خود برایتان مهم است و در رختکن ها که فضای بسیار کوچکی هستند کاربرد دارند. در رختکن ها نیز که مکان محبوبی برای آویزان کردن مانتو و وسایل دیگر دارید می‌توانید با ایجاد آینه نقطه تمرکز ایجاد کنید.

سخن آخر

همانطور که در متن بالا اشاره شد آینه ها تاریخچه ای دیرینه دارند و برای اهداف خاصی به کار برده می‌شدند وجود آینه در اکثر فضا ها امری ضروری است و وجود آن علاوه بر زیبایی و ایجاد حس بهتر عملکردی نیز هست که با رعایت نکات برتر طراحی دکوراسیون با آینه که در بالا گفته شد میتوانید فضایی زیباتر، روشن تر و کاربردی تر داشته باشید.

امتیاز شما به این post
Milad nabavi
ارسال دیدگاه